Każda nastolatka, zanim jeszcze zacznie miesiączkować, zastanawia się, które podpaski wybrać? Które będą najlepsze? Często boimy się, że jeśli wybierzemy złe, to od razu zaliczymy jakąś wpadkę z plamą… Podpaskę przyklejamy do majtek w kroku – na jednej stronie podpaski zawsze jest klej. Postaram się przybliżyć najbardziej popularne podpaski.
Co to jest miesiączka, czy to boli, kiedy dostane miesiączkę? Wiele dziewczyn zadaje sobie te pytania, więc ja przybliżę wam ten temat i odpowiem na kilka pytań o miesiączce.
Miesiączka, jest najgorszą rzeczą na świecie dla dziewczyny. Chciałybyśmy by jej nie było, jednak jest ona potrzebna. „Co mniej więcej 28 dni macica kobiety przygotowuje się do przyjęcia i zagnieżdżenia zapłodnionego jajeczka, gdy to nie następuje to krew która „osadza” się na ściankach macicy złuszcza się.” Czyli gdy nie mamy okresu nasza macica przygotowuje się do przyjęcia jajeczka, a gdy nie ma tego jajeczka to krew „osadzona” na ściankach macicy złuszcza się. Stąd gdy po stosunku nie mamy okresu prawdopodobnie jesteśmy w ciąży. Dlatego gdyby nie miesiączka to kobiety nie mogłyby mieć dzieci i świat już dawno by nie istniał.
Co to jest cykl miesiączkowy?
Cykl miesiączkowy jest to czas od końca miesiączki do jej kolejnego początku. Czyli miesiączka skończyła się np. 10 maja, a twój cykl miesiączkowy trwa np. 28 dni, więc kolejna miesiączka zacznie się za 28 dni czyli 7 czerwca (jeśli dobrze obliczyłam). I czas między 10 maja a 7 czerwca to cykl miesiączkowy.
Kiedy dostanę pierwszą miesiączkę?
Nie można określić kiedy dostaniemy miesiączkę. Każda dziewczyna dostaje miesiączkę w innym czasie. Niektóre dziewczyny dostają w wieku 12 lat, a inne w wieku 15 lat. Jednak można określić kiedy mniej więcej możemy się jej spodziewać. Gdy pojawią się włosy łonowe, włosy pod pachami, śluz z pochwy, zaczną rosnąć nam piersi to za ok. 1-2 lata może pojawić się miesiączka. Jednak po ukończeniu 16 roku życia dziewczyna nie ma miesiączki powinna udać się do ginekologa. Nie trzeba się martwić gdy mamy np. 13 lat, a miesiączka się nie pojawiła, najwyraźniej nasz organizm nie jest do tego przygotowany.
Jakie są dolegliwości występują podczas miesiączki?
Ból głowy, brzucha, pleców, mdłości, zawroty głowy, nerwowość, rozdrażnienie, niechęć do wykonania jakiejkolwiek czynności, senność. Te objawy występują przed miesiączką, w trakcie miesiączki i po miesiączce, jednak nie u każdej dziewczyny.
Czy miesiączka boli?
Nie zawsze. Każda dziewczyna przechodzi miesiączkę inaczej. Ja mam bóle brzucha, jestem rozdrażniona, czasami kręci mi się w głowie, a moją koleżankę trochę poboli brzuch i tyle. Jeśli np. boli nas brzuch, to nie bierz tabletki, lepszym sposobem będzie drzemka. Włóż jaśka lub koc między nogi a brzuch, podkurcz nogi i spróbuj zasnąć. Jeśli mam bardzo mocne objawy i bardzo obfite miesiączki że największa podpaska starcza na godzinę, to powinnyśmy udać się do lekarza.
Czego nie powinniśmy robić podczas miesiączki, a co powinniśmy robić?
Nie powinnyśmy:
-brać gorących kąpieli, kąpiel tylko pod prysznicem NIE W WANNIE w letniej wodzie,
-opalać się zbyt długo, wtedy może zwiększyć się obfitość miesiączki,
-kąpać się w basenie czy w morzu, chyba że mamy tampon lecz ja nie polecam,
-przemęczać się, nie chodzi o to że nie powinnyśmy ćwiczyć na wf, lecz o to że nie powinnyśmy np. biegać cały dzień lub nosić jakiś wielkich ciężarów,
-masturbować się, choć nie jest to zakazane lecz jednak jest to nie higieniczne,
-chodzić do solarium, to tak jak z opalaniem na zwykłym słońcu,
Powinnyśmy:
-dbać szczególnie o higienę,
-używać podpasek lub tamponów,
-zmieniać podpaski co 2-3 godziny, chyba że okres nie jest zbyt obfity to myślę że co 4 godziny,
Jakich podpasek używać?
Ja polecam podpaski z Always. Jest dość duży wybór i są one dobre.
Always Ultra Normal Plus
Always Ultra Normal Plus Fresh
-pod spodnie możemy zakładać rajstopy lub legginsy,
-kupić podpaskę odpowiednią do obfitości okresu,
-możemy założyć grubszą wkładkę i na to podpaskę ze skrzydełkami,
-zmieniać podpaski co 2-4 godziny zależnie od obfitości miesiączki,
-a gdy używamy tamponów to wszystko tak jak z podpaską, tylko założyć tampon i podpaskę z no, 3 kropelkami, lecz z użyciem tamponów nie często zdarzają się jakieś „przecieki”.
Należy dobrać wielkość i chłonność podpaski do obfitości okresu.
Mam nadziej że już teraz będziecie przygotowane do pierwszej miesiączki i spokojne. :]
* Wpis pochodzi z bloga http://eppsaq.blogspot.com/ i został nam udostępniony za zgodą autorki, do której wysłałam już prośbę o współpracę w tworzeniu tego bloga.
Jeśli macie jakieś pytania związane z miesiączką, podpaskami, czy tamponami, to piszcie na gg4840433 lub klaudia685@op.pl
Chcesz poczuć się naprawdę komfortowo, przyjemnie, sucho? Mega chłonne ZDROWEPODPASKI.PL pomogą Ci w tym. Sprawdź teraz ZDROWEPODPASKI.PL